Παγκόσμια Ημέρα Επιληψίας

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Επιληψίας, 12 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του τομέα ‘’Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας’’ και οι μαθητές του τομέα ‘’Πληροφορικής’’ της Β’ τάξης του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων συμμετείχαν στο ενημερωτικό πρόγραμμα που έλαβε χώρα στο σχολείο την Τετάρτη 21/02/2024. Ο σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών, αφενός για την βέλτιστη αντιμετώπιση μιας επιληπτικής κρίσης σε περίπτωση που θα συμβεί στην σχολική κοινότητα και αφετέρου την εξάλειψη του στίγματος με σύνθημα “Δώσε το ΣΤΙΓΜΑ, μην ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΕΙΣ “.

Στο πλαίσιο της δράσης έγινε προβολή του Αnimation spot που σχεδιάστηκε ειδικά για μαθητές και μαθήτριες από την Ελληνική Εθνική Ένωση για την Επιληψία (Ε.Ε.Ε.Ε.) και από τον Πανελλήνιο Επιστημονικό Σύλλογο για το ίδιο θέμα(Π.Ε.Σ.Ε.). Συζητήθηκαν οι απορίες των μαθητών και συμπληρώθηκε ερωτηματολόγιο από τους εκπαιδευτικούς.

Θωμαΐδα Πέτα

Translate »