Συμμετοχή εκπαιδευτικών του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων σε job shadowing στο Παλέρμο της Ιταλίας

Πέντε εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων συμμετείχαν σε παρακολούθηση εργασίας (job shadowing), στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, στο Παλέρμο της Ιταλίας για μία εβδομάδα. Οργανισμός υποδοχής ήταν ο FabLab Palermo APS, που οργάνωσε το πρόγραμμα παρακολούθησης εργασίας για τους καθηγητές. Από τις 5/2/2024 ως τις 9/2/2024 οι εκπαιδευτικοί Μαντζάνας Ευάγγελος ΠΕ86, Νάκας Ιωάννης ΠΕ82 και Φλιούκα Παρασκευή ΠΕ86 παρακολούθησαν την ένταξη προηγμένων τεχνολογιών στη διδασκαλία, όπως η τρισδιάστατη μοντελοποίηση και εκτύπωση, συμμετείχαν σε εργαστήρια με μαθητές Λυκείου και επισκέφθηκαν το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου και το Μουσείο Μηχανών και Μηχανισμών. Από τις 12/2/2024 ως τις 16/2/2024 οι εκπαιδευτικοί Κλιάφα Βαΐα ΠΕ82 και Βλαχογιάννης Γεώργιος ΠΕ82 παρακολούθησαν τη χρήση ψηφιακών εκτυπώσεων, κοπής με laser, εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Μηχατρονικής σε εργαστηριακά μαθήματα με μαθητές Λυκείου και επισκέφθηκαν την εταιρεία NOZ-Nuove Officine Zisa.

Translate »