Erasmus+ 2021 «Κατάρτιση Μαθητών και Καθηγητών του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων»

Το 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων, που από το 2015 κατέχει τον Χάρτη Κινητικότητας στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση και από το 2020 την Διαπίστευση Erasmus+ στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, έχει αναπτύξει τα τελευταία χρόνια μια εξωστρεφή προσέγγιση με την βοήθεια του προγράμματος Erasmus+ στην βελτίωση της επαγγελματικής κατάρτισης και του ανθρωπίνου δυναμικού του.

Με την υποβολή της αίτησης του 2021 με τίτλο «Κατάρτιση Μαθητών και Καθηγητών του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων», είχε σκοπό να εμβαθύνει ακόμη περισσότερο στην ποιοτική υλοποίηση των δράσεων κινητικότητας, οι οποίες έδωσαν  δυνατότητες και ευκαιρίες ανάπτυξης στις ομάδες-στόχους (Μαθητές, Εκπαιδευτικό προσωπικό,  Σχολείο, Τοπική κοινωνία, Αγορά εργασίας).

Στο πλαίσιο αυτό υλοποιήθηκαν 5 ροές κινητικότητας  καθηγητών για «Παρακολούθηση Εργασίας – Job Shadowing» (3 καθηγητές στη Σεβίλλη, 1 καθηγητής στη Βαλένθια, 1 καθηγητής στη Βαρκελώνη), όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να επισκεφθούν και να ενημερωθούν σε αντίστοιχα σχολεία του εξωτερικού, από τα οποία  άντλησαν ιδέες και καλές πρακτικές με σκοπό να τις εφαρμόσουν στο 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων. Παράλληλα, αξιοποίησαν καινούργιες ευκαιρίες να εξελιχθούν επαγγελματικά, εμπλουτίζοντας τις δεξιότητές τους, και με την επιστροφή τους στο σχολείο λειτούργησαν ως πολλαπλασιαστές των γνώσεων και ικανοτήτων που απέκτησαν μέσω της κινητικότητας, στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα με υλοποίηση ημερίδων και σεμιναρίων.

Επίσης, έγιναν και 2 ροές κινητικότητας μαθητών.

Η 1η ροή κινητικότητας, με τίτλο Car Mechanics πραγματοποιήθηκε στην Σεβίλλη σε συνεργασία με τον οργανισμό υποδοχής TALENT LAB SPAIN για 14 μαθητές της ειδικότητας Τεχνίτης Οχημάτων του Τομέα Μηχανολογίας.

Η 2η  ροή κινητικότητας με τίτλο «Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας», πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη σε συνεργασία με τον οργανισμό υποδοχής MOVEU για 14 μαθητές του τομέα Ηλεκτρολογίας.

Car Mechanics

Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας