Το 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων στο 9ο Ποιητικό Συμπόσιο

Το 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων συμμετείχε σήμερα στο 9ο Ποιητικό Συμπόσιο, που πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΓΕΛ. Τέσσερις μαθητές του σχολείου μας, ο Χρήστος Μπλάνας, η Ευγενία Ρακοβίτη, ο Χρήστος Τασιούλας και η Μαρία Τσέλιου, και η φιλόλογος Ευαγγελία Κυρίτση παρουσίασαν τα έργα τους, αποσπώντας εξαιρετικές κριτικές. Το 1ο ΕΠΑΛ ήταν, κατά κοινή ομολογία, η “ευχάριστη έκπληξη”, όχι μόνο για τη συμμετοχή αλλά και για την ποιότητα των ποιημάτων και των πεζών που διαβάστηκαν στην αίθουσα της εκδήλωσης. Προσωπικοί προβληματισμοί, βιώματα, αγωνίες, ανησυχίες, πολλά “γιατί”, αποτυπωμένα στο χαρτί σε μια κατάθεση ψυχής, άγγιξαν τους ακροατές. Οι έφηβοι έχουν άποψη, έχουν φωνή. Ας τους ακούσουμε, ας προβληματιστούμε κι ας αναλογιστούμε τις ευθύνες μας. Γιατί να υπάρχουν τόσες ανησυχίες, τόση απαισιοδοξία, γιατί τόσα σύννεφα να κρύβουν τον ήλιο της εφηβείας; Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στο 3ο ΓΕΛ για την άψογη διοργάνωση και τη φιλοξενία, μα πάνω από όλα στα παιδιά που συμμετείχαν-και ήταν πολλά!

Υπάρχει ελπίδα τελικά!

Translate »